به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


مقالات شمس

الحمد لله رب العالمین
حمد و سپاس خدای را عز و جل که همه در پیشگاه او فنا هستند و تنها روی او باقی است.

سخنانی از مقالات شمس:
اندر باب نصیحت پذیری:
"هر كه را سعادت باشد نصيحت او را صيقل باشد بر روي آينه، و هر كه را سعادت نباشد سخن نصيحت او را تاريك كند، و آينه او را زنگ افزايد."

اندر باب طمانینه و آهستگی در کردار که هر زمان مشغول یک کار باشی:
"نفع در اين است كه چون يك لقمه خوردي چنداني صبر كني تا آن لقمه نفع خود بكند، آنگاه لقمه ديگر بخوري، حكمت اين است كسي يك مسئله را مخمر كند چنانكه حق است بهتر باشد اگر زانك هزار مسئله بخواند."

اندر باب زندگی بین مردمان:
"با مردمان بنفاق مي بايد زيست تا در ميان ايشان با خوشي باشي، همچنين راستي آغاز كردي با كوه و بيابان بايد رفت."

تاثیر همنشین بر روح و روان آدمی:
"لاشك با هر چه نشيني و با هر چه باشي خوي او گيري، در هر كه نگري در تو پختگي درآيد، در سبزه و گل نگري نازكي درآيد،زيرا همنشين تو را در عالم خويش كشد و از اين روست كه قرآن خواندن دل را صفا كند زيرا از انبيا ياد كني و احوال ايشان. صورت ايشان بروح تو جمع شود و همنشين شود."

در رفتار با بی ادبان و بد خواهان:
"آن را كه مرا دشنام مي دهد دعا مي گويم كه خدايا او را از اين دشنام دادن بهتر و خوشتر كاري بده..."

در صبر:
"پس هر كه در تلخي خندان باشد سبب آن باشد كه نظر او بر شيريني عاقبت است، پس معني صبر افتادن نظر است بر عاقبت كار، و معني بي صبري نارسيدن نظر است به آخر كار، اول صف بر آن كسي ماند كه آخر كارها نيكو داند. "

در شناخت آدمی از رفتار او:
"مثلا جوالي شكر آنجا نهاده اند يك شاخ آوردند، آن اندك دال است بر آن بسيار، اندكي راستي مرد دال است بر بسيار و اندكي كژي و نفاق مرد دال است بر بسيار."

در شناخت دنیا:
" دنيا بد است، اما در حق آن كس كه نداند كه دنيا چيست، چون دانست كه دنيا چيست او را دنيا نباشد، مي پرسد دنيا چه باشد، مي گويد غير آخرت. مي گويد آخرت چه باشد، مي گويد فردا، ..."

در گریز از اموری که هیچ ربطی به آدمی ندارند (فضولی نکردن):
"جحي را گفتند كه اين سو بنگر كه خوانچه ها مي برند، جحي گفت ما را چه، گفتند كه به خانه تو مي برند، گفت شما را چه"منبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است